Można wnieść roszczenie przeciwko deweloperowi za opóźnienia
Jeśli deweloper nie wywiązuje się terminowo z obowiązków przewidzianych w umowie z kupującym nieruchomość, ten ostatni ma pewne opcje dochodzenia swoich praw.
Hossa na rynku mieszkaniowym spowodowała, że codziennie zawierane są setki nowych umów deweloperskich. Jednak nie zawsze deweloperom udaje się wykonać terminowo wszystkie zobowiązania w stosunku do nabywcy mieszkania. W celu przeciwdziałania negatywnym skutkom zaniedbań sprzedawców ustawodawca przyznał nabywcom mieszkań sporo instrumentów służących zdyscyplinowaniu nierzetelnego dewelopera.
Uchybieniem dewelopera, które w praktyce zdarza się najczęściej, jest nieterminowe wybudowanie lokalu, skutkujące przeniesieniem praw do mieszkania po umówionym terminie. Musimy przy tym pamiętać, że zdecydowana większość umów deweloperskich wprowadza trzy odrębne terminy realizacji obowiązków przez dewelopera:
1) termin zakończenia prac budowlanych,
2) termin odbioru lokalu,
3) termin przeniesienia prawa własności lokalu.
Z punktu widzenia odpowiedzialności dewelopera znaczenie ma najczęściej ostatni termin przeniesienia prawa własności lokalu. To jego uchybienie powoduje bowiem zaktualizowanie się po stronie nabywcy trzech podstawowych uprawnień:
1) odstąpienia od umowy,
2) naliczenia kar umownych,
3) dochodzenia odszkodowania ponad wysokość kar umownych.
Dla powstania odpowiedzialności dewelopera z powodu opóźnienia nie mają znaczenia przyczyny jego wystąpienia. Ustawodawca uznał bowiem, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta