Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uciec przed sondażową spiralą

26 listopada 2021 | Komentarze | Michał Szułdrzyński

Ogłoszenie przez premiera Morawieckiego czasowej obniżki akcyzy i VAT ma uchronić PiS przed utratą poparcia. Drożyzna już stała się głównym tematem w polskich domach, a zapowiadane na 2022 rok zwyżki cen energii będą się jeszcze dokładać do inflacyjnej spirali.

Prawo i Sprawiedliwość już wie, że wzrostu cen nie zrównoważy „historyczna obniżka podatków", jak partia rządząca chciała PR-owo określić Polski Ład. Owszem, wielu wyborców PiS dostanie dzięki temu wyższą pensję lub emeryturę, ale zapewne nie zrekompensuje to spustoszenia, jakie w ich portfelach w ostatnich miesiącach poczyniła inflacja. Nie będzie więc efektu „gotówki do ręki" (jak w przypadku 13. czy 14. emerytury), ale raczej plasterka na dziurę drożyzny. Nie ma pewności, czy zaproponowana przez premiera tarcza w długim terminie powstrzyma inflację. Ale nie to jest dla PiS najważniejsze. W interesie partii władzy jest, by pokazać, że PiS w ogóle coś robi.

Rządzący...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12126

Wydanie: 12126

Spis treści
Zamów abonament