Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe narzędzie do walki z patologiami

17 grudnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Aleksandra Widziewicz

17 grudnia br. powinna wejść w życie ustawa implementująca do polskiego porządku prawnego Dyrektywę o sygnalistach, ale dopiero jest ona w fazie projektu. Przedsiębiorcy nie powinni jednak czekać na jej uchwalenie i zmiany w swoich firmach wprowadzać już teraz.

 

18 października 2021 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt Ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (tzw. sygnalistów). Projekt implementuje przepisy prawa Unii Europejskiej, tj. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz.Urz. UE L 305 z 26 listopada 2019, str. 17) („Dyrektywa o sygnalistach"). Dyrektywa o sygnalistach to standard minimalny, do przestrzegania którego kraje członkowskie Unii Europejskiej są zobligowane. Nowe obowiązki będą dotyczyły podmiotów zarówno sektora prywatnego, jak i publicznego. Dlaczego warto je jak najszybciej zastosować w organizacji?

Gwarantowanie zgodności z wymaganiami

Aktualnie w polskim systemie prawnym nie ma kompleksowej regulacji dotyczącej ochrony osób, które – działając w dobrej wierze i w interesie publicznym – ujawniają informacje o naruszeniach prawa. Zatem, implementacja do polskiego porządku prawnego Dyrektywy o sygnalistach stworzy nowe (bardzo skuteczne, jak wykazują badania) narzędzie do walki z patologiami w życiu gospodarczym i społecznym. Wszędzie bowiem tam, gdzie istnieje lub będzie tworzona funkcja, której celem jest gwarantowanie zgodności danej firmy czy instytucji publicznej z wymaganiami, które musi ona lub chce –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament