Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedobrzyli. Rolnicy bez kredytów

17 grudnia 2021 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski

Rolnicy nie dostaną kredytów? – Jest ryzyko, że tak będzie – mówią bankowcy. Wszystko przez podpisaną już przez prezydenta – ich zdaniem absurdalną – zmianę kodeksu postępowania cywilnego.

 

W pierwszych dniach grudnia prezydent podpisał nowelizację k.p.c. Określa ona m.in. majątek rolnika, który nie może podlegać egzekucji przez komornika, wynikającej z braku regulowania zobowiązań. Dotyczy to m.in. nieruchomości, które często stanowią zabezpieczenie udzielanych kredytów. W efekcie banki zmuszone będą do ograniczenia akcji kredytowej.

– Rolnik nie dostanie kredytu. To będzie katastrofa – mówi „Rz" Bartosz Urbaniak, szef bankowości agro BNP Paribas na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę. – Zgodnie z prawem bankowym, jeśli nie mogę ustanowić skutecznego zabezpieczenia na majątku rolnika, to nie mogę mu udzielić kredytu.

Tłumaczy, że w tej sytuacji banki muszą zmienić swoje procedury, bo muszą przyjąć, że komornicy będą mieli kłopot z wyegzekwowaniem długu z majątku rolniczego. – Stary,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament