Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Ochrona sygnalisty

17 grudnia 2021 | Pierwsza strona | Mateusz Rzemek

Choć rząd spóźnia się z przepisami wdrażającymi regulacje UE o sygnalistach, od tego weekendu urzędy, samorządy i spółki publiczne muszą je zacząć stosować.

 

Jeśli dyrektywa zawiera jednoznaczne przepisy, to po upływie terminu na implementację mają one bezpośrednie zastosowanie w sferze publicznej. Tak właśnie jest w przypadku dyrektywy o sygnalistach.

– Oznacza to, że od 18 grudnia pracownik sektora publicznego będzie miał prawo oczekiwać od pracodawcy przestrzegania regulacji określonych w dyrektywie – zaznacza Janusz Zagrobelny, radca prawny z kancelarii A. Sobczyk i Współpracownicy. Dane sygnalisty podlegają ochronie, a on sam nie może być zwolniony z pracy.

Anna Partyka-Opiela, partner w DZP, dodaje, że dla podmiotów publicznych i części przedsiębiorców powiązanych z państwem naruszenie uprawnień sygnalisty oznacza poważne konsekwencje prawne. Brak odpowiedniej ochrony i systemu zgłaszania nieprawidłowości może pociągnąć za sobą roszczenia nie tylko z zakresu prawa pracy, ale i ochrony dóbr osobistych.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament