Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W rzeczywistości wirtualnej sprzedaży też dochodzi do batalii

17 grudnia 2021 | Poradnik prawny RZ | Dorota Rzążewska, Tomasz Gawliczek

Najprostszym, najszybszym i z pewnością najmniej kosztownym sposobem rozwiązania sporu o rejestrację domeny internetowej, poza oczywiście ugodowym zakończeniem sporu, jest poddanie go pod rozstrzygnięcie sądów arbitrażowych.

 

W coraz większym stopniu otaczająca nas rzeczywistość przenosi się do świata wirtualnego. Internet stał się przestrzenią, w której wymieniamy się doświadczeniami, spotykamy się, ale także oferujemy towary i usługi, a nawet – za jego pośrednictwem – prowadzimy kompleksową działalność biznesową. W tym kontekście wydaje się, że nasza aktywność w przestrzeni wirtualnej powoli zaczyna dorównywać tej, która toczy się w codziennej rzeczywistości. Wraz z tą tendencją pojawiają się jednocześnie nowe wyzwania prawne, przed którymi stają przedstawiciele m.in. branży e-commerce.

Jak powszechnie wiadomo, biznes opiera się na konkurencji pomiędzy podmiotami, które rywalizują między sobą, oferując swoje towary i usługi. Są one identyfikowane różnymi oznaczeniami, które konsumenci wiążą często z określoną jakością czy samym pochodzeniem produktu. Oznaczenia te występują też w świecie wirtualnym, w tym samym charakterze, choć w nieco bardziej odmiennych formach. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się domena internetowa, będąca unikalnym adresem sieciowym identyfikującym prowadzoną przez abonenta pod nim stronę internetową. Podobnie jak w świecie rzeczywistym, tak i w internecie dochodzi do sporów pomiędzy uczestnikami obrotu odnośnie wykorzystywanych w nim oznaczeń odróżniających. Mówiąc o bataliach toczących się w przestrzeni wirtualnej, warto zacząć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament