Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

A Polska, sir?

17 grudnia 2021 | Ekonomia i rynek | Michał Matlak, Ryszard Pawlik, Paweł Wiśniewski

Pani Walewska pytała Napoleona o jego plany wobec Polski słynnym „a Polska, sir?". Dzisiaj tego pytania nie trzeba zadawać w Paryżu czy Brukseli – dzisiaj należy je zadać w Warszawie.

 

Druga kadencja Parlamentu Europejskiego (PE) w styczniu dobiega do półmetka. To tradycyjnie czas przemyślenia jego priorytetów i planów na drugą część kadencji. Z tej okazji postanowiliśmy się przyjrzeć najważniejszym unijnym planom z polskiej perspektywy – widzianej oczyma trzech doradców europosłów z trzech największych grup politycznych i pracujących na co dzień w różnych komisjach PE.

Energetyka

– modernizujmy,

nie wetujmy

Kluczową sprawą pozostanie na pewno europejski zielony ład – strategia wzrostu i osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej w 2050 r. Oczekują tego Europejki i Europejczycy – w niedawnym badaniu Eurobarometr aż 90 proc. z nich chce tej neutralności.

Do 2030 r. Unia obniży więc emisje CO2 minimum o 55 proc. w stosunku do 1990 r. Te cele na 2030 i 2050 r. poparte zostały przez wszystkie kraje UE i zapisane w Europejskim Prawie o Klimacie. Aby wcielić je w życie, musimy być „Gotowi na 55" – to nazwa pakietu propozycji legislacyjnych, które mają pomóc zrealizować cel na 2030 r. Podobne zadanie stoi przed opublikowanym właśnie pakietem reformującym rynek gazu Unii.

W sumie to 18 aktów prawnych dotyczących niemal każdej dziedziny gospodarki – Parlament Europejski i Rada UE pracować będą nad tym zapewne pełną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament