Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczególne interesy prawne, potrzebujące wyjątkowych środków egzekwowania ich ochrony

17 grudnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Monika Rejdak

Polska regulacja o postępowaniu w sprawach własności intelektualnej przekroczyła unijny zakres przedmiotowy pojęcia praw własności intelektualnej, wychodząc poza dodatkowo i fakultatywnie dopuszczone granice przez unijnego prawodawcę. Czy wobec naruszeń praw, przekraczających ten zakres, będzie można podjąć środki ich egzekwowania?

Minął rok od wprowadzenia do Kodeksu postępowania cywilnego odrębnego postępowania cywilnego dotyczącego spraw własności intelektualnej (art. 47989 – art. 479129 KPC), a ono wciąż nasuwa interesujące kwestie do rozważenia, w tym o istotnym znaczeniu praktycznym. Regulacja ta ma przede wszystkim implementować do naszego systemu prawa dyrektywę unijną 2004/48/WE z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej. Pierwsza implementacja miała miejsce w 2007 r., a jej ponowienie jest czymś naturalnym, gdyż rzadko się zdarza, że tak nowe dla określonego systemu prawnego rozwiązania, już od pierwszej regulacji zawierają doskonałe rozwiązania. Zresztą wszelkie instytucje prawne tak silnie powiązane ze społeczeństwem, gospodarką, kształtują się pod wpływem upływu potrzebnego na to czasu. Zapewne podobnie będzie również w przyszłości z obecnie obowiązującymi art. 47989 – art. 479129 KPC, które po pewnym czasie również będą wymagały nowelizacji. Dobrze będzie jeżeli wcześniej obrosną one w doświadczenie praktyczne, w tym w szczególności orzecznicze oraz wypowiedzi doktryny.

Pojęcie decydujące o dopuszczalności procesu

Wobec powyższego, chciałabym zwrócić uwagę na jedną z ważniejszych kwestii z obszaru spraw własności intelektualnej, a mianowicie na pojęcie spraw własności intelektualnej, decydujące o dopuszczalności tego procesu. Jest to kwestia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament