Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pandemia przyśpieszyła wdrażanie innowacji w firmach

17 grudnia 2021 | Lista 2000 | Michał Duszczyk
źródło: Rzeczpospolita

Covid-19 zdynamizował procesy digitalizacyjne w przedsiębiorstwach nad Wisłą. Mimo to nasz kraj spadł na czwarte miejsce od końca w prestiżowym unijnym rankingu DESI.

 

Polska znalazła się dopiero na 24. pozycji w opublikowanym przez Komisję Europejską rankingu indeksu gospodarki i społeczeństwa cyfrowego (DESI). To spadek o dwie lokaty względem ub.r. (wyprzedził nas Cypr i Włochy), jednak zmiany te wynikają w dużej mierze ze zmian w metodologii. Wskaźnik został odchudzony o jeden z pięciu filarów (korzystanie z usług internetowych przez obywateli), a w pozostałych czterech zmieniły się niektóre składniki indeksu. Gdyby tegoroczną metodologię przyłożyć do danych za 2019 r., pozycja Polski nie zmieniłaby się – więc i tak nie ma powodów do zadowolenia. We wszystkich czterech filarach składających się na indeks (kapitał ludzki, łączność, integracja technologii cyfrowych oraz cyfrowe usługi publiczne) jesteśmy poniżej średniej UE.

Z danych KE wynika, że w pandemicznym 2020 r. Polska poczyniła postępy w zakresie wielu wskaźników. Ale biorąc pod uwagę równie pozytywne zmiany w innych krajach, nie przełożyło się to na zmianę jej ogólnej pozycji. Eksperci wskazują, że nadal utrzymują się znaczne różnice, jeśli chodzi o kategorię „kapitał ludzki". W Polskim Instytucie Ekonomicznym (PIE) podkreślają, że naszym głównym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament