Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyszłość jest... cyrkularna

17 grudnia 2021 | Nieruchomości | Paweł Wołejsza

Materiały z rozbieranych budynków powinny być wykorzystywane. I to się powoli dzieje – pisze architekt.

Na budowach, tak jak w gospodarstwach domowych w przypadku odpadów komunalnych, istnieje obowiązek segregacji odpadów budowlanych. Każde dziecko w szkole wie, jak ważna jest segregacja. Mało kto jednak mówi, że ze średniej wielkości budowy miesięcznie wyjeżdża nawet kilkaset kontenerów z odpadami budowlanymi. Różnymi, pomieszanymi, zazwyczaj niestety niesegregowanymi. A to są tony surowca.

Problem jest złożony, a jego przyczyn jest wiele. Odpady powstają na skutek błędów: projektu, wykonawcy, braku w komunikacji między zespołami pracowników. Ich liczba rośnie przede wszystkim wraz ze wzrostem skomplikowania projektu oraz różnorodności użytych w nim materiałów.

Ogromnym problemem jest brak miejsca, tzw. zaplecza budowy na terenie inwestycji, gdzie kontenery mogłyby stać i służyć segregacji. Odpady budowlane sortuje się znacznie trudniej niż odpady komunalne, a raz zalane farbą lub cementem są bezpowrotnie nie do rozdzielenia.

Dlatego interesującą innowacją jest trend drukowania budynków z betonu 3D, który generuje znacznie mniej opadów budowlanych w całym procesie. Dodatkowo, przy wykorzystaniu technologii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament