Przyszłość jest... cyrkularna
Materiały z rozbieranych budynków powinny być wykorzystywane. I to się powoli dzieje – pisze architekt.
Na budowach, tak jak w gospodarstwach domowych w przypadku odpadów komunalnych, istnieje obowiązek segregacji odpadów budowlanych. Każde dziecko w szkole wie, jak ważna jest segregacja. Mało kto jednak mówi, że ze średniej wielkości budowy miesięcznie wyjeżdża nawet kilkaset kontenerów z odpadami budowlanymi. Różnymi, pomieszanymi, zazwyczaj niestety niesegregowanymi. A to są tony surowca.
Problem jest złożony, a jego przyczyn jest wiele. Odpady powstają na skutek błędów: projektu, wykonawcy, braku w komunikacji między zespołami pracowników. Ich liczba rośnie przede wszystkim wraz ze wzrostem skomplikowania projektu oraz różnorodności użytych w nim materiałów.
Ogromnym problemem jest brak miejsca, tzw. zaplecza budowy na terenie inwestycji, gdzie kontenery mogłyby stać i służyć segregacji. Odpady budowlane sortuje się znacznie trudniej niż odpady komunalne, a raz zalane farbą lub cementem są bezpowrotnie nie do rozdzielenia.
Dlatego interesującą innowacją jest trend drukowania budynków z betonu 3D, który generuje znacznie mniej opadów budowlanych w całym procesie. Dodatkowo, przy wykorzystaniu technologii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta