Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fabryki aut z dużo mniejszą produkcją

17 grudnia 2021 | Lista 2000 | Adam Woźniak
źródło: Rzeczpospolita

Polski przemysł motoryzacyjny ma teraz nową specjalizację: baterie litowo-jonowe do elektrycznych samochodów.

W czołówce największych firm w Polsce pojawił się nowy gracz, kluczowy dla europejskiego przemysłu samochodowego. W najnowszym wydaniu Listy 2000 „Rzeczpospolitej" spółka LG Energy Solutions Wrocław awansowała na miejsce 14. z miejsca 49. w roku ubiegłym. Produkująca baterie litowo-jonowe do elektrycznych samochodów firma wypracowała w 2020 r. przychody ze sprzedaży warte 18,06 mld zł. Uruchomiony w 2017 r. zakład (pierwotnie pod nazwą LG Chem Wrocław Energy) jest największym w Europie producentem baterii wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej: na kilkudziesięciu liniach wytwarza wszystkie komponenty aż po finalny produkt, gotowy do montażu w aucie.

W tegorocznym rankingu LG Energy Solutions wyprzedziło dotychczasowego lidera przemysłu motoryzacyjnego – spółkę Volkswagen Poznań, która z 12. miejsca w ubiegłorocznym notowaniu Listy 2000 spadła na pozycję 16. Jej przychody za rok 2020 wyniosły 16,25 mld zł. Dwie pozycje niżej – na miejscu 18. (spadek z miejsca 16. w ub. roku) znalazła się spółka Volkswagen Group Polska – importer samochodów produkowanych przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament