Dlaczego obligacje korporacyjne są dobrą alternatywą dla finansowania bankowego
Marek Dietl, prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW)
Obligacje korporacyjne są najpowszechniejszym instrumentem finansowania w USA, Chinach i strefie euro. W ciągu ostatnich dziesięciu lat siłą napędową wzrostu zadłużenia przedsiębiorstw były właśnie rynki obligacji. Według szacunków OECD od 2008 r. korporacje niefinansowe na całym świecie emitują około 1,8 bln USD obligacji rocznie, prawie dwukrotnie więcej niż w latach poprzedzających światowy kryzys finansowy.
Rozwój rynku długu w Polsce przebiega zupełnie inaczej. U nas dominuje kredyt bankowy, a obligacje najczęściej są o zmiennym oprocentowaniu. W USA w strukturze zadłużenia firm dominują obligacje, głównie o stałym oprocentowaniu. Instrumenty dłużne emitowane przez firmy stanowią tam jeden z głównych segmentów rynku obligacji. Stałe oprocentowanie tych instrumentów jest popularne, dlatego że pozwala firmom zadłużać się na długi termin na przewidywalnych warunkach, co z kolei zmniejsza ryzyko emitenta. Porównanie w tym kontekście Polski do USA pokazuje, że nasz młody rynek obligacji ma jeszcze ogromny potencjał, na którym mogą skorzystać zarówno spółki, jak i inwestorzy.
Rynek obligacji Catalyst
Do niedawna firmy w Polsce,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta