Na zadłużenie trzeba mieć dobry pomysł, aby wyjść na prostą
Restrukturyzacja to przede wszystkim sposób na spłatę zobowiązań. Jeżeli więc nie ma – realnych – szans na osiągnięcie tego celu, sens jej wdrażania staje pod dużym znakiem zapytania.
W biznesie zawsze liczy się pomysł – najpierw na samą działalność, potem na jej odpowiednie zorganizowanie, a w końcu – na rozwój. Nie inaczej jest wówczas, gdy pojawiają się problemy w prowadzeniu działalności – zwłaszcza związane z nadmiernym zadłużeniem. Wówczas bardzo często najlepszym rozwiązaniem jest wdrożenie postępowania restrukturyzacyjnego. Jednak samo zainicjowanie restrukturyzacji to za mało – również na nią trzeba mieć dobry pomysł, bez którego trudno wyobrazić sobie skuteczne oddłużenie. Jak więc opracować strategię restrukturyzacyjną?
Na czym to polega
Planując restrukturyzację, trzeba zacząć od podstaw – a więc od uświadomienia sobie, czym w ogóle jest takie postępowanie. Zgodnie z przepisami prawa restrukturyzacyjnego celem każdego z rodzajów spraw restrukturyzacyjnych – przypomnijmy, że mamy ich cztery – jest zawarcie przez dłużnika układu z wierzycielami, w którym określa się metody wyjścia z zadłużenia. Oczywiście mogą być one różnorodne: od rozłożenia spłaty na raty, aż po umorzenie zobowiązań. W przypadku zaś postępowania sanacyjnego – a więc najbardziej rozbudowanego spośród wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych – do tego celu dochodzi jeszcze jeden: przeprowadzenie działań naprawczych służących przywróceniu dobrej kondycji ekonomicznej przedsiębiorstwa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta