Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na zadłużenie trzeba mieć dobry pomysł, aby wyjść na prostą

17 grudnia 2021 | Poradnik prawny RZ | Konrad Radwan

Restrukturyzacja to przede wszystkim sposób na spłatę zobowiązań. Jeżeli więc nie ma – realnych – szans na osiągnięcie tego celu, sens jej wdrażania staje pod dużym znakiem zapytania.

 

W biznesie zawsze liczy się pomysł – najpierw na samą działalność, potem na jej odpowiednie zorganizowanie, a w końcu – na rozwój. Nie inaczej jest wówczas, gdy pojawiają się problemy w prowadzeniu działalności – zwłaszcza związane z nadmiernym zadłużeniem. Wówczas bardzo często najlepszym rozwiązaniem jest wdrożenie postępowania restrukturyzacyjnego. Jednak samo zainicjowanie restrukturyzacji to za mało – również na nią trzeba mieć dobry pomysł, bez którego trudno wyobrazić sobie skuteczne oddłużenie. Jak więc opracować strategię restrukturyzacyjną?

Na czym to polega

Planując restrukturyzację, trzeba zacząć od podstaw – a więc od uświadomienia sobie, czym w ogóle jest takie postępowanie. Zgodnie z przepisami prawa restrukturyzacyjnego celem każdego z rodzajów spraw restrukturyzacyjnych – przypomnijmy, że mamy ich cztery – jest zawarcie przez dłużnika układu z wierzycielami, w którym określa się metody wyjścia z zadłużenia. Oczywiście mogą być one różnorodne: od rozłożenia spłaty na raty, aż po umorzenie zobowiązań. W przypadku zaś postępowania sanacyjnego – a więc najbardziej rozbudowanego spośród wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych – do tego celu dochodzi jeszcze jeden: przeprowadzenie działań naprawczych służących przywróceniu dobrej kondycji ekonomicznej przedsiębiorstwa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament