Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnić można zgodnie z prawem

17 grudnia 2021 | Poradnik prawny RZ | Sandra Ryszewska

Ocena zasadności wypowiedzenia umowy o pracę powinna być dokonywana przez sąd pracy w granicach przyczyn podanych pracownikowi przez pracodawcę – uznał w jednym z wyroków Sąd Najwyższy.

 

Sytuacja spowodowana pojawieniem się wirusa Covid-19 była i jest w dalszym ciągu niestandardowa i trudna dla gospodarki na każdej z jej płaszczyzn. Z powodu wirusa m.in. wstrzymano produkcje wielu produktów, a nawet zawieszono niektórą działalność na terenie krajów europejskich. Jednakże, nie każde działanie przedsiębiorcy w związku z pojawieniem się wirusa uzasadnia zwolnienie pracownika, a tym bardziej rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Pracodawca, u którego świadczyła pracę osoba, która w konsekwencji jego działania zgłosiła się o pomoc do Szczudło & Partnerzy Kancelaria Adwokacka Adw. Michała Szczudło, podjął decyzję o przestawieniu planów produkcji i pracy w sobotę. W związku z brakiem zgody wszystkich pracowników pracodawca zdecydował się na przeprowadzenie indywidualnych spotkań z każdym pracownikiem, który nie zgodził się na świadczenie pracy w sobotę. Podczas spotkań pracownikom przekazano informacje o przyczynach leżących u podstaw pracy w sobotę i pisemne polecenie pracy w dniu wolnym od pracy – w sobotę. Tylko jeden pracownik odmówił stawienia się w pracy w sobotę i świadczenia pracy w dniu wolnym, którego ostatecznie udało się zastąpić. Jednakże nieobecność pracownika w pracy w sobotę została potraktowana przez pracodawcę jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, w konsekwencji czego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament