Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona praw własności intelektualnej w e-commerce

17 grudnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Magdalena Materowicz-Kukla MICHAŁ CZUBAK

Większość aktywów przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż w internecie stanowią prawa własności intelektualnej, które dostępne są dla wszystkich, co ułatwia powielanie pomysłów i rozwiązań. Ale nawet przy ograniczonym budżecie można skorzystać z różnych środków ich ochrony, dostosowując je do rodzaju i zakresu działalności.

Na wysoce konkurencyjnych rynkach o sukcesie przedsiębiorcy często decyduje umiejętność odróżnienia się i zbudowania trwałej więzi z klientami. Służą temu oznaczenia takie jak firma, godło, czy w realiach handlu elektronicznego: marka i logo. Powinny być one różnorodne, co w założeniu umożliwia identyfikację przedsiębiorców, przedsiębiorstw lub towarów i usług, sygnowanych tymi oznaczeniami.

Ochrona oznaczeń – kluczowa kwestia

Powyższe spostrzeżenia nabierają szczególnego wymiaru w e-commerce, z uwagi na brak styczności konsumenta z siedzibą sklepu, brakiem możliwości dotknięcia towaru, przyjrzeniu się jego opakowaniu i etykiecie przed zakupem, a także niemożliwością bezpośredniej (twarzą w twarz) interakcji z przedstawicielem przedsiębiorcy. W tej sytuacji konsument posiada ograniczone możliwości odróżnienia przedsiębiorcy lub jego towarów, a ryzyko pomyłki i zakupu w sklepie internetowym towaru podrobionego czy wprowadzenia konsumenta w błąd, rosną. Równocześnie, z uwagi na to, że handel elektroniczny odbywa się w internecie, większość aktywów przedsiębiorcy stanowią prawa własności intelektualnej, które dostępne są dla wszystkich i w zasadzie bez ograniczeń, co ułatwia powielanie pomysłów i rozwiązań. Osiągnięcie sukcesu w branży e-commerce wymaga dużo większego wysiłku, niż tylko oferowanie dobrej jakości produktu. Ochrona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament