Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski Ład wprowadza też ulgi

17 grudnia 2021 | Poradnik prawny RZ | Szymon Chyra, Dawid Achtelik

 

15 listopada 2021 r. prezydent podpisał ustawę z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw – tj. nowelizację stanowiącą część podatkową tzw. Polskiego Ładu (dalej: Polski Ład). W nowelizacji znajdują się nowe regulacje, które wprowadzają między innymi szereg ulg, z których podatnicy CIT będą mogli skorzystać od 1 stycznia 2022 r. Należą do nich w szczególności:

∑ zwiększenie wysokości odliczeń w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (dalej: ulga B+R),

∑ możliwość jednoczesnego korzystania przez podatnika z ulgi B+R oraz preferencyjnego opodatkowania dochodów w ramach IP Box,

∑ ulga na innowacyjnych pracowników,

∑ ulga na prototypy,

∑ ulga na robotyzację,

∑ ulga konsolidacyjna.

Zgodnie z uzasadnieniem wprowadzane zmiany mają zachęcać przedsiębiorców do stosowania innowacyjnych rozwiązań w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i umacniania pozycji na rynku międzynarodowym.

Korzyści z B+R

Wprowadzona w 2016 r. ulga B+R z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród podatników. Dzięki niej określone wydatki mogą być rozpoznane przez podatnika jako koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych oraz dodatkowo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament