Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bankierzy rozdają karty

17 grudnia 2021 | Ekonomia i rynek | Andrzej Pałasz

Głównym tematem w tym tygodniu są decyzje banków centralnych co do kształtu polityki monetarnej. Co ciekawe, kierunek nie jest jeden. W czwartek doszło do obniżki stóp w Turcji oraz podwyżki w Wielkiej Brytanii.

 

Trwa gorący, pełen decyzji banków centralnych tydzień, mających oczywiście duży wpływ na zachowanie walut. O ile jednak zewsząd słychać o zacieśnianiu polityki monetarnej, o tyle w Turcji znów zdecydowano o obniżce. Bank Centralny Republiki Turcji obniżył główną stopę procentową o 100 pkt baz., do 14 proc., a jego decyzja była zgodna z przewidywaniami analityków. Przełożyło się to jednak na kolejną, skokową przecenę tureckiej liry, do ponad 15,6 liry za dolara.

Złoty w czwartek pozostawał stabilny. Z rana nieco słabł dolar, po tym jak środowe posiedzenie Fedu nie przyniosło żadnych zaskoczeń inwestorom. Z czasem jednak kurs USD/PLN wrócił do punktu wyjścia, tj. w okolice 4,09 zł. Za euro zaś inwestorzy płacili 4,62 zł. Mocniejszy był za to funt brytyjski, którego kurs rósł do 5,45 zł, po podwyżce stóp procentowych do 0,25 proc. w Wielkiej Brytanii. – Jest to mała podwyżka, ale pomimo ryzyka związanego z omikronem BoE decyduje się na ruch – komentuje Michał Stajniak z XTB.

Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament