Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Covid z całą siłą uderzył w polskie firmy, spadają zyski

17 grudnia 2021 | Lista 2000 | Piotr Mazurkiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Firmom udało się mimo wszystko wykazać nieznaczny, ale wzrost przychodów. Sytuacja mocno różni się w sektorach.

Pandemia koronawirusa była i nadal jest sytuacją zupełnie bezprecedensową. Dlatego trudno było walczyć ze zjawiskiem o tak ogromnych skutkach, do którego nikt nie był przygotowany. Biorąc pod uwagę wielomiesięczne lockdowny, klientów unikających wychodzenia z domu oraz ogromne kłopoty z łańcuchami dostaw – tak w Azji, jak i w niektórych miesiącach także na rynkach unijnych – w sumie i tak można uznać za sukces to, w jaki sposób biznes sobie z tak wieloma kłopotami poradził.

Z najnowszej edycji zestawienia Lista 2000 wynika bowiem, że przychody firm uwzględnionych w rankingu za rok 2020 r. wyniosły ponad 2,66 bln zł, co oznacza 1,23 proc. więcej niż w roku wcześniejszym.

Biznes skazany na zmiany

Na poziomie generowanych zysków widać, że był to nietypowy rok. Rentowność firm ujętych w zestawieniu wyniosła 2,65 proc., i przy rosnących mimo wszystko przychodach jednak o 2,5 proc. spadły zyski. W 2020 roku firmy uwzględnione w zestawieniu zatrudniały ponad 2,7 mln osób, podobnie jak w 2019 r., co pokazuje, że mimo wszystko przynajmniej na moment zamykania sprawozdań za pandemiczny rok 2020 r. zatrudnienie znacząco nie spadło. Rok 2021 r. można za to zdecydowanie nazwać rokiem debiutów – wiele firm pojawiło się w zestawieniu po przynajmniej rocznej przerwie.

– Pandemia spowodowała pierwszy w dziejach kryzys, podczas którego spadła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament