Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za brak maseczki grzywny uchylano

17 grudnia 2021 | Poradnik prawny RZ | Julia Wawrzyńczak

Stan bezprawności nakazu noszenia maseczek utrzymywał się siedem miesięcy. Potrzebna była zmiana przepisów.

Nakaz zakrywania nosa i ust został wprowadzony 16 kwietnia 2020 r. na mocy uchylonego już rozporządzenia Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 658). Zgodnie z pierwotnym brzmieniem § 18 powyższego aktu prawnego, ustawodawca nałożył na obywateli obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu. Z biegiem czasu, przepis ten ewoluował w kolejnych rozporządzeniach Rady Ministrów, był wielokrotnie modyfikowany poprzez precyzowanie miejsc i sytuacji, a także sposobu w jaki należało zakrywać usta i nos.

Pomimo nakazu narzuconego na mocy przedmiotowego rozporządzenia, nie wszyscy go przestrzegali, co w przypadku „złapania na gorącym uczynku" skutkowało ukaraniem na zasadach art. 54 Kodeksu wykroczeń (dalej: kw), czyli grzywną do 500 złotych albo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament