Rola kancelarii prawnych na rynku nieruchomości mocno wzrosła
To kancelarie często koordynują całe skomplikowane transakcje – mówią Andrzej Pośniak i Michał Mieciński z CMS.
Przeciętny czytelnik w życiu zapewne ma do czynienia z zakupem lub sprzedażą mieszkania, co zazwyczaj oznacza spotkanie się stron transakcji u notariusza. Jaka jest rola kancelarii prawnych przy transakcjach związanych z nieruchomościami komercyjnymi?
ANDRZEJ POŚNIAK: Krótko mówiąc, transakcje na tak skomplikowanym rynku jak nieruchomości komercyjne bez prawników nie doszłyby do skutku. W przypadku dużych transakcji liczba wątków, które pojawiają się na etapie procesu transakcyjnego, oraz mnogość scenariuszy, które mogą zmaterializować się w przyszłości i na które trzeba się przygotować, jest tak duża, że wymaga wsparcia ekspertów z różnych dziedzin, w tym prawników.
MICHAŁ MIECIŃSKI: W przypadku nieruchomości komercyjnych każda transakcja jest inna, a co więcej, z roku na rok procesy są coraz bardziej skomplikowane. Stopień złożoności, wielość wątków i liczba stron uczestniczących są na tyle duże, że obecnie przy największych transakcjach dla jednego klienta pracują jednocześnie nie tylko różne departamenty jednej kancelarii w wielu jurysdykcjach, ale wręcz kilka kancelarii prawnych, a liczba zaangażowanych prawników to nierzadko kilkadziesiąt osób.
Dodatkowo, na przestrzeni lat rola kancelarii mocno ewoluowała: poszerzył się zakres świadczonych usług oraz oczekiwań klientów. Obecnie nasza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta