Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Elastyczność, czyli biura w nowej rzeczywistości

17 grudnia 2021 | Nieruchomości
źródło: materiały prasowe

Choć w pewnym stopniu praca zdalna z nami zostanie, to wciąż stacjonarne biuro będzie centrum działalności firm i atutem przyciągającym talenty – powiedział w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Michał Karolkiewicz, konsultant w dziale biurowym BNP Paribas Real Estate.

MATERIAŁ WE WSPÓŁPRACY Z BNP PARIBAS REAL ESTATE

Czy można już wstępnie podsumować, co działo się na rynku biurowym w 2021 r.?

Na początku tego roku obserwowaliśmy ożywienie rynku, wiele procesów zostało uruchomionych ponownie, a klienci rozpoczęli rozmowy dotyczące zarówno nowych lokalizacji, jak i przedłużenia obecnych kontraktów. Popyt zapewniany jest przez sektor BPO/SSC (outsourcing, usługi dla firm – red.) czy sektor nowych technologii.

Pandemia spowodowała wzrost współczynnika pustostanów, jeszcze w II kwartale 2021 r. wzrósł on w Warszawie do 12,5 proc. wobec 11,4 proc. w I kwartale, ale w III kwartale sytuacja się ustabilizowała. Na rynkach regionalnych odsetek powierzchni niewynajętej jest większy, ale też widać stabilizację. Tu wskaźnik może wzrosnąć, ale to dlatego, że w regionach buduje się dwa razy więcej biur niż w Warszawie, a nie dlatego że aktywność najemców jest mniejsza. Transakcje, które były rozpoczęte jeszcze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament