Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsekwencje złożenia wniosku upadłościowego w złej wierze

17 grudnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Bartosz Sierakowski

Ustawodawca zapewnił rozwiązanie, które ma powstrzymywać wierzycieli od żądania ogłoszenia upadłości dłużnika, gdy w istocie nie ma ku temu podstaw. Bartosz Sierakowski radca prawny, doradca restrukturyzacyjny, Zimmerman Sierakowski i Partnerzy Wojciech Bobik aplikant radcowski, Zimmerman Sierakowski i Partnerzy

 

Nieuzasadnione zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości negatywnie wpływa na sytuację dłużnika. Otrzymuje on piętno podmiotu, którego wypłacalność stoi pod znakiem zapytania. Taki sygnał odstrasza kontrahentów i utrudnia kontynuowanie działalności.

Wniosek upadłościowy składany przez wierzyciela

Uprawnienie do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika przysługuje nie tylko jemu samemu, lecz również jego wierzycielom. Dłużnik nie ma w tym zakresie monopolu. Nie dotyczy to jednak upadłości konsumenckich, czyli odnoszących się do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Co do zasady, o upadłość konsumencką wnosić może wyłącznie dłużnik. W innych przypadkach, np. w odniesieniu do spółek kapitałowych czy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, wierzyciele nie są pozbawieni legitymacji do zgłoszenia wniosku upadłościowego.

Przesłanki ogłoszenia upadłości są takie same, bez względu na to czy wniosek złożył dłużnik, czy jego wierzyciel. Przede wszystkim upadłość ogłasza się wobec dłużnika niewypłacalnego. Bezzasadny byłby zatem wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika, który nie utracił płynności (posiada zdolność wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych), ani też u którego zobowiązania od ponad 24 miesięcy nie przewyższają majątku.

To nie jest alternatywa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament