Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tłumaczenie kodu a poprawianie błędów programu komputerowego

17 grudnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Jakub Kubalski Karolina Pikuła

Osoba, która legalnie weszła w posiadanie programu komputerowego, ma prawo dokonać jego dekompilacji w celu poprawienia błędów, które zakłócają funkcjonowanie programu – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

6 października 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE") wydał wyrok w sprawie C-13/20, dotyczący dopuszczalnej ingerencji w wyłączne prawa autorskie uprawnionego do programu komputerowego (np. twórcy lub producenta programu). Co wynika z tego wyroku i czy jego treść stanowi nowość w polskim prawie autorskim?

Program komputerowy a prawo autorskie

Programy komputerowe są, w świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych („prawo autorskie"), traktowane jak utwory literackie, korzystają więc z ochrony prawnoautorskiej. Pierwotnie program komputerowy zredagowany jest w formie kodu źródłowego, a dopiero następnie, w wyniku procesu kompilacji, zostaje przekształcony w kod wynikowy. Zgodnie z art. 74 ust. 2 prawa autorskiego, ochrona obejmuje wszystkie formy wyrażenia programu komputerowego. Taką formą wyrażenia są właśnie przywołane wyżej kody.

Oznacza to, że kod źródłowy i kod wynikowy niezależnie korzystają z ochrony i są przedmiotem praw wyłącznych twórcy lub producenta oprogramowania.

Dekompilacja – czym jest?

Dekompilacja programu komputerowego jest procesem odwrotnym do procesu kompilacji. Polega na przekształceniu kodu wynikowego w kod źródłowy. Przekształcenie następuje poprzez powielenie kodu oraz translację jego formy. Problematyczną więc kwestią, z punktu widzenia prawa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12144

Wydanie: 12144

Spis treści

Reklama

Prawo i biznes

Zamów abonament