Akty stanu cywilnego wymagają czasem zmian
Unieważniony akt stanu cywilnego nie podlega ujawnieniu i nie wydaje się z niego odpisów. Taki akt przestaje funkcjonować w obrocie prawnym i należy go traktować za nieistniejący – wynika z jednego z wyroków NSA.
Poza najczęstszym sposobem modyfikacji aktów stanu cywilnego w postaci sprostowania aktu stanu cywilnego ustawodawca w ustawie z 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1681 ze zm., dalej p.a.s.c.) przewidział uzupełnienie aktu stanu cywilnego, unieważnienie aktu stanu cywilnego, unieważnienie błędnie zarejestrowanych w systemie aktów stanu cywilnego, unieważnienie aktów stanu cywilnego w przypadku kilku aktów stwierdzających to samo zdarzenie, ustalenie treści aktu stanu cywilnego i unieważnienie wzmianki dodatkowej. Nie wszystkie z tych rozwiązań zostały omówione w judykaturze, jednak dostarcza ona niżej zaprezentowanych spostrzeżeń.
Prawidłowość i kompletność
Jak zauważono, celem uzupełnienia aktu stanu cywilnego jest doprowadzenie do jego prawidłowej i kompletnej treści. Artykuł 37 p.a.s.c., regulujący tryb dokonywania czynności uzupełnienia aktu, określa dokumenty, które mogą stanowić podstawę uzupełnienia. W zakresie dokumentów z art. 37 ust. 1 p.a.s.c. nie wprowadzono ograniczeń i mogą to być inne akty stanu cywilnego, akta zbiorowe dotyczące uzupełnianego aktu oraz inne dokumenty mające wpływ na stan cywilny osoby, której dotyczy akt uzupełniany; podając przykłady: oświadczenie o uznaniu ojcostwa, zaświadczenie o urodzeniu dziecka wydane przez właściwy organ na okoliczność np. miejsca urodzenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta