Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akty stanu cywilnego wymagają czasem zmian

16 listopada 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Arkadiusz Turczyn

Unieważniony akt stanu cywilnego nie podlega ujawnieniu i nie wydaje się z niego odpisów. Taki akt przestaje funkcjonować w obrocie prawnym i należy go traktować za nieistniejący – wynika z jednego z wyroków NSA.

Poza najczęstszym sposobem modyfikacji aktów stanu cywilnego w postaci sprostowania aktu stanu cywilnego ustawodawca w ustawie z 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1681 ze zm., dalej p.a.s.c.) przewidział uzupełnienie aktu stanu cywilnego, unieważnienie aktu stanu cywilnego, unieważnienie błędnie zarejestrowanych w systemie aktów stanu cywilnego, unieważnienie aktów stanu cywilnego w przypadku kilku aktów stwierdzających to samo zdarzenie, ustalenie treści aktu stanu cywilnego i unieważnienie wzmianki dodatkowej. Nie wszystkie z tych rozwiązań zostały omówione w judykaturze, jednak dostarcza ona niżej zaprezentowanych spostrzeżeń.

Prawidłowość i kompletność

Jak zauważono, celem uzupełnienia aktu stanu cywilnego jest doprowadzenie do jego prawidłowej i kompletnej treści. Artykuł 37 p.a.s.c., regulujący tryb dokonywania czynności uzupełnienia aktu, określa dokumenty, które mogą stanowić podstawę uzupełnienia. W zakresie dokumentów z art. 37 ust. 1 p.a.s.c. nie wprowadzono ograniczeń i mogą to być inne akty stanu cywilnego, akta zbiorowe dotyczące uzupełnianego aktu oraz inne dokumenty mające wpływ na stan cywilny osoby, której dotyczy akt uzupełniany; podając przykłady: oświadczenie o uznaniu ojcostwa, zaświadczenie o urodzeniu dziecka wydane przez właściwy organ na okoliczność np. miejsca urodzenia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament