Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urzędnik ma prawo doliczyć pieniądze za kuratelę nad matką

16 listopada 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Wynagrodzenie należne kuratorowi osoby częściowo ubezwłasnowolnionej liczy się do kryterium dochodowego przy przyznawaniu zasiłku stałego.

Decydowanie o różnego rodzaju świadczeniach dla potrzebujących to istotna, ale też trudna część obowiązków urzędniczych. Najczęściej są to sprawy bardzo ludzkie i dotykające życiowych problemów, a przepisy nie zawsze są jasne. To, że urzędnicy nie mogą ich jednak naciągać i muszą trzymać się litery prawa, potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 20 października 2022 r.

Życiowe komplikacje

Spór w sprawie zaczął się w marcu 2022 r., gdy do Ośrodka Pomocy Społecznej wpłynął wniosek o przyznanie zasiłku stałego. Urzędnicy załatwili go jednak odmownie ze względu na przekroczenie kryterium dochodowego.

Wnioskodawca nie zgodził się z tym rozstrzygnięciem. Jego zdaniem niezasadnie do dochodu zostało mu wliczone wynagrodzenie jako kuratora. Chodziło o 561 zł, jakie sąd przyznał mu w związku z kuratelą nad matką, bo rodzina nie dysponowała środkami potrzebnymi do sprawnego prowadzenia spraw ubezwłasnowolnionej. Podkreślił, że gmina się do tego przychyliła. I...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament