Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycja w ścieżki rowerowe z częściowym bonusem

16 listopada 2022 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Jeśli inwestycja w zamiarze jest przeznaczona nie tylko do użytku publicznego, ale także dla celów gospodarczych to dla powstania tego fragmentu, nie ma podstaw do pozbawiania miasta całkowicie prawa do odliczenia.

W lutym 2022 r. miasto wystąpił o interpretację w zakresie prawa do odliczenia VAT od wydatków na budowę dróg rowerowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Wskazało, że planuje projekt modernizacji i rozwoju komunikacji miejskiej, którego celem jest zrównoważenie miejskiego i aglomeracyjnego systemu transportowego, polegające na stworzeniu warunków do zwiększenia liczby podróży transportem zbiorowym oraz rozwój układu drogowego. Zaznaczyło, że jest zarejestrowane na VAT, a do jego zadań własnych należą m.in. sprawy ładu przestrzennego, gminnych dróg, ulic oraz lokalnego transportu zbiorowego. Miasto w celu należytego świadczenia usług w zakresie lokalnego transportu zbiorowego zawarło umowę wykonawczą ze spółką.

Miasto chciało potwierdzenia prawa do odliczenia VAT od wydatków ponoszonych na część projektu tj. dotyczącego dróg dla rowerów dochodzących do węzłów przesiadkowych komunikacji miejskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Było bowiem przekonane, że związek między wydatkami na modernizację komunikacji miejskiej, a jego działalnością gospodarczą jest klarowny. A jednocześnie zdaniem miasta budowa dróg dla rowerów, jako jeden z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament