Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus naciąga przepisy, żeby ograniczyć ulgę

16 listopada 2022 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Warunkiem uznania ewidencji na potrzeby preferencji IP Box za prawidłową nie jest prowadzenie jej „na bieżąco”, tzn. od początku okresu, za który podatnik chce z niej skorzystać.

Spór w sprawie dotyczył możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej tzw. IP Box. We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że od listopada 2018 r. prowadzi działalność w zakresie prac programistycznych. Oprogramowanie jest tworzone i rozwijane pod potrzeby indywidualne zleceniodawcy. Informatyk tłumaczył, że za lata 2019- 2021 oraz kolejne zamierza korzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5 proc. do dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o PIT.

W prowadzonej ewidencji pozaksięgowej dokonuje wyodrębnienia kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Będą to majątkowe prawa autorskie do oprogramowania. Podatnik chciał się upewnić czy będzie miał prawo do preferencji.

Fiskus potwierdził, że opisane prace polegające na tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej. A dochód osiągany z praw IP Box będzie mógł podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką 5 proc. Zastrzegł jednak, że dotyczy to tylko dla okresu, od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament