Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W Polsce pilnie potrzeba 25 tysięcy specjalistów IT

16 listopada 2022 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Potrzebujemy 147 tys. informatyków, by ich udział wśród pracowników dorównał średniej w krajach Unii. Rzeczywisty deficyt jest mniejszy, ale i tak hamuje rozwój.

Nawet biorąc pod uwagę strukturę gospodarczą Polski i nasz ogólny, mało zaawansowany poziom cyfryzacji, niedobór kadr w IT wynosi około 25 tys. specjalistów – ocenia Polski Instytut Ekonomiczny w publikowanym w środę raporcie pt. „Ilu specjalistów IT brakuje w Polsce?”, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.

Wyliczona przez PIE luka strukturalna w IT wydaje się niewielka na tle wcześniejszych szacunków mówiących o deficycie rzędu 50 czy nawet 350 tys. informatyków. Jak jednak twierdzi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego, nawet 25 tys. wysoko wykwalifikowanych specjalistów oznacza trudny do wyrównania deficyt, który w najbliższych dwóch-, trzech latach może się szybko powiększyć m.in. ze względu na rosnący popyt na informatyków za granicą.

Ubywa absolwentów

Pod względem łącznej liczby pracujących w naszym kraju specjalistów ICT (586 tysięcy w 2021 r.) Polska zajmuje szóste miejsce w Unii Europejskiej. Jednak już pod względem tempa ich przyrostu w ciągu ostatniej dekady czy też ich udziału wśród ogółu pracowników nasz kraj jest daleko od unijnej czołówki, którą tworzą Szwecja i Finlandia. Na koniec ub. roku ten udział wyniósł w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament