Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zaksięgować cesję przedmiotu umowy leasingu

16 listopada 2022 | Rachunkowość | Marek Barowicz

W praktyce gospodarczej zdarza się, że dotychczasowy leasingobiorca nie ma wystarczających środków finansowych pozwalających uregulować pozostałe do spłaty raty leasingowe. Czasami przedmiot leasingu okazuje się niepotrzebny w prowadzonej działalności. W takiej sytuacji dotychczasowy leasingobiorca może skorzystać z instytucji cesji umowy leasingu na osobę trzecią, który nabywa w ten sposób przysługujące mu prawa i obowiązki względem leasingodawcy.

Zgodnie z Krajowym Standardem Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa”, jeżeli strony umowy zmienią warunki umowy leasingu w sposób, który prowadzi do zmiany jej klasyfikacji, wówczas zmienioną umowę leasingową uznaje się za nową umowę. W przypadku cesji leasingu, klasyfikacja umowy leasingu następuje na moment cesji, przez stronę która nabyła prawa i obowiązki związane z daną umową na skutek cesji przedmiotu umowy leasingu tj. cesjonariusza, czyli nowego leasingobiorcę przejmującego przedmiot leasingu.

Klasyfikacja umowy

Przedmiotem cesji umowy leasingowej może być środek trwały. Z kolei, klasyfikacja umowy leasingu przez cesjonariusza, której przedmiotem jest środek trwały uwzględnia 3 opcje: leasing przejętego środka trwałego zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych może mieć charakter operacyjny lub finansowy. Możliwy jest również hybrydowy charakter takiego leasingu: finansowy dla celów bilansowych i operacyjny dla celów podatkowych.

W myśl art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości, umowę leasingu kwalifikuje się do umów leasingu finansowego, jeśli spełnia przynajmniej jeden z następujących warunków:

∑ przenosi własność przedmiotu umowy na leasingobiorcę po zakończeniu okresu, na który została zawarta (warunek ten jest spełniony, jeżeli umowa leasingu przewiduje, że po jej zakończeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament