Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabudowa mieszkaniowa zamiast marketu?

16 listopada 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Piotr Rolka

Mechanizm pozwalający gminom na zakup nowych lokali na dogodnych warunkach może okazać się dla nich atrakcyjny. Szczególnie dla gmin, które borykają się z problemem zakwaterowania osób, które nie mają własnego lokalu.

Gminy uzyskają dostęp do zasobu nowych mieszkań na preferencyjnych warunkach.

Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne. Przewiduje on ułatwienia w realizacji zabudowy mieszkaniowej na gruntach przeznaczonych na obiekty handlowe oraz budynki biurowe. Niezależnie od postanowień planu miejscowego czy studium. Na rozwiązaniu tym mogą zyskać także gminy.

Rezygnacja z pozwolenia na budowę

Projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne przewiduje, że dla przebudowy budynków biurowych i handlowych nie będą wymagane pozwolenie na budowę ani zgłoszenie. Warunkiem jest, aby przebudowa budynku pozostawała w związku ze zmianą sposobu jego użytkowania.

Dotyczy to także przebudowy przegród zewnętrznych budynku. Wyjątkiem są elementy konstrukcyjne budynku, jako kluczowe dla bezpieczeństwa użytkowników. W przypadku ich przebudowy nadal wymagane będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Powyższego rozwiązania nie będzie można zastosować w stosunku do budynków i obszarów objętych formami ochrony zabytków.

Rezygnacja z wymogu zgodności ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament