Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliardy na zieloną transformację

16 listopada 2022 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
Zielona transformacja całej gospodarki będzie wymagać znaczącej koncentracji finansowania w stosunkowo krótkim czasie. Fot. iamnoonmai /shutterstock
autor zdjęcia: iamnoonmai
źródło: Rzeczpospolita
Zielona transformacja całej gospodarki będzie wymagać znaczącej koncentracji finansowania w stosunkowo krótkim czasie. Fot. iamnoonmai /shutterstock

Najbliższe dziesięciolecie i podjęte decyzje będą kluczowe dla powodzenia transformacji energetycznej i walki ze zmianami klimatycznymi.

Szacuje się, że w tym dziesięcioleciu Europa będzie potrzebować dodatkowych inwestycji w wysokości 350 mld euro rocznie, aby osiągnąć cel redukcji emisji do 2030 r. w samych systemach energetycznych. Ponadto potrzebne będzie ponad 130 mld euro na osiągnięcie innych celów środowiskowych.

W finansowaniu transformacji energetycznej udział biorą zarówno sektor publiczny, jak i prywatny. Jest to wyzwaniem w warunkach hamującego globalnego PKB i wysokiej inflacji, ale eksperci zgodnie twierdzą, że kurek z pieniędzmi nie powinien zostać przykręcony. Wręcz przeciwnie: rządy państw i Komisja Europejska powinny zadbać o dopływ dodatkowych środków zapewniających bezpieczeństwo energetyczne i dekarbonizację. Obecna sytuacja gospodarcza jeszcze bardziej uwypukla konieczność transformacji energetycznej UE i osiągnięcia większej niezależności surowcowej.

Ważna rola sektora finansowego

Przedstawiciele instytucji finansowych zgodnie deklarują, że będą aktywnie wspierać zieloną transformację polskiej gospodarki. O konieczności promowania inwestycji ekologicznych przekonany jest m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego.

– Aktywnie angażujemy się w projekty wspierające rozwój nowoczesnych, zeroemisyjnych technologii – deklaruje Monika Czokajło, dyrektor biura ryzyka ESG w BGK. Wskazuje, że w procesie transformacji energetycznej kładziony jest nacisk na budowę nowych mocy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament