Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka komunalna, szczególny rodzaj przedsiębiorcy

16 listopada 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Tomasz Srokosz

Nadzór właścicielski nad spółką komunalną ma szerszy wymiar niż tylko nadzór ekonomiczny, to nadzór nad zadaniem publicznym, sposobem jego powierzenia oraz rozliczeniem z jego wykonania.

Nazwa pierwszego pracodawcy na długo zapada w pamięć, w moim przypadku było to Przedsiębiorstwo Komunalne AQUA SA. Każdy z trzech elementów tej nazwy był istotny jako oddający formę prawną, zakres działalności oraz wskazujący na głównego akcjonariusza. Przedrostek „przedsiębiorstwo komunalne” uważałem za zbędny w tamtym czasie jako trącający słusznie minioną epoką. Po ponad 20 latach aktywności zawodowej uważam, że nie było to błędne sformułowanie.

Określenie „komunalna/e” jako rodzaju podmiotu gospodarczego powinno być podkreślane, gdyż pojęcia: „spółka z udziałem samorządu terytorialnego”, tj. gminy, powiatu bądź samorządu województwa, oraz „spółka komunalna” nie są tożsame. Obecnie w dobie gospodarki regulowanej ta kwestia wydaje się istotna, stan prawny pozwala na dwojakie działanie, komunalne i czysto przedsiębiorcze, co w określonych sytuacjach prowadzi do kolizji.

Potrzeby społeczności

Wspomniana na wstępie spółka została założona w celu zaspokojenia potrzeb lokalnej społeczności przez gminy oraz przedsiębiorców, którym zależało na rozwoju lokalnej oczyszczalni ścieków, w późniejszym czasie przedsiębiorstwo poszerzyło świadczenia i oprócz oczyszczania ścieków prowadziło także zaopatrzenia w wodę.

W tamtym czasie, to jest w 1995...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament