Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podczas korzystania z gminnych obiektów obowiązują zasady

16 listopada 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Magdalena Kuchnio

Organy stanowiące gminy mają prawo formułowania w stosunku do terenów i urządzeń użyteczności publicznej norm i zasad prawidłowego postępowania i ustalania obowiązujących reguł zachowania się.

Zasady zachowania się obywateli w miejscach publicznych w państwie prawa są regulowane co do zasady na poziomie ustawowym. Nie wszystkie jednak uregulowania przystają do określonych jednostkowych przypadków. Dlatego w odniesieniu do gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej ustawodawca przyznał gminom prawo samodzielnego regulowania zasad oraz trybu korzystania z jej konkretnych obiektów czy urządzeń (wyrok WSA w Gliwicach z 1 marca 2022 r., sygn. III SA/Gl 1407/21).

Prawo miejscowe

Jak stanowi art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2022 r., poz. 559 ze zm.; dalej: u.s.g.), organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwał, a w przypadku niecierpiącym zwłoki przepisy porządkowe może wydać wójt w formie zarządzenia (art. 41 ust. 1 i 2 u.s.g.). Zawarte w art. 40 ust. 2 pkt 4 u.s.g. pojęcie „zasady i tryb korzystania” zawiera w sobie kompetencję organu stanowiącego gminy do formułowania w stosunku do terenów i urządzeń użyteczności publicznej norm i zasad prawidłowego postępowania, ustalania obowiązujących reguł zachowania się, określenia ustalonego porządku zachowania się.

Oznacza to w konsekwencji uprawnienie rady gminy do wprowadzenia reguł dotyczących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament