Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązki akcyzowe zarejestrowanego wysyłającego

16 listopada 2022 | Rachunkowość | KAROLINA MNICH

Wprowadzenie na terytorium kraju w celu dalszej odsprzedaży wyrobów akcyzowych będzie wiązało się dla zarejestrowanego wysyłającego z koniecznością wypełnienia określonych formalności akcyzowych, które opisane zostały poniżej.

Zarejestrowanym wysyłającym jest podmiot, któremu wydano zezwolenie na wysyłanie importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Przez import rozumie się natomiast przywóz wyrobów akcyzowych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, jeżeli wyroby te z chwilą ich wprowadzenia na terytorium kraju nie zostaną objęte procedurą specjalną: tranzytu zewnętrznego, składowania celnego, wolnego obszaru celnego, odprawy czasowej lub uszlachetniania czynnego, a także nie zostaną objęte czasowym składowaniem.

Import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów, na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym stanowi przedmiot opodatkowania akcyzą.

Jeżeli zatem będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której polska spółka dokonuje zakupu z zamiarem dalszej odsprzedaży produktów będących wyrobami akcyzowymi, a przemieszczenie towaru następować będzie w następujących okolicznościach: z terytorium Turcji do urzędu celno-skarbowego np. w Warszawie, gdzie poddany zostanie odprawie celnej, a następnie przetransportowany bezpośrednio do nabywcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament