Obowiązki akcyzowe zarejestrowanego wysyłającego
Wprowadzenie na terytorium kraju w celu dalszej odsprzedaży wyrobów akcyzowych będzie wiązało się dla zarejestrowanego wysyłającego z koniecznością wypełnienia określonych formalności akcyzowych, które opisane zostały poniżej.
Zarejestrowanym wysyłającym jest podmiot, któremu wydano zezwolenie na wysyłanie importowanych wyrobów akcyzowych z miejsca importu z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Przez import rozumie się natomiast przywóz wyrobów akcyzowych z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju, jeżeli wyroby te z chwilą ich wprowadzenia na terytorium kraju nie zostaną objęte procedurą specjalną: tranzytu zewnętrznego, składowania celnego, wolnego obszaru celnego, odprawy czasowej lub uszlachetniania czynnego, a także nie zostaną objęte czasowym składowaniem.
Import wyrobów akcyzowych, z wyłączeniem importu wyrobów akcyzowych wysłanych następnie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego niebędącego importerem tych wyrobów, na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym stanowi przedmiot opodatkowania akcyzą.
Jeżeli zatem będziemy mieli do czynienia z sytuacją, w której polska spółka dokonuje zakupu z zamiarem dalszej odsprzedaży produktów będących wyrobami akcyzowymi, a przemieszczenie towaru następować będzie w następujących okolicznościach: z terytorium Turcji do urzędu celno-skarbowego np. w Warszawie, gdzie poddany zostanie odprawie celnej, a następnie przetransportowany bezpośrednio do nabywcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta