Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Skutki podatkowe finansowania pracownikom biletów komunikacji miejskiej

16 listopada 2022 | Rachunkowość | Adriana Brzostowska

Zdaniem fiskusa, wydatek na zakup biletów dla pracowników do i z ich stałego zamieszkania prowadzi do powstania po ich stronie nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy podlegającego opodatkowaniu PIT.

W sytuacji, gdy pracodawca − mimo braku ciążącego na nim obowiązku nałożonego przepisami powszechnie obowiązującego prawa pracy − zapewni pracownikowi bilet na przejazdy do miejsca ich stałego zamieszkania i z powrotem w celu odwiedzenia rodziny, to wartość tego świadczenia stanowi dla pracownika przychód z innych nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT.

Pracownicy (wiceprezesi), którzy dojeżdżają okazjonalnie do miejsca stałego zamieszkania komunikacją miejską w celu odwiedzenia rodziny, nie należą do kategorii pracowników przeniesionych służbowo, w związku z czym w omawianej sytuacji, nie ma zastosowania zwolnienie przedmiotowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT.

Takie stanowisko zaprezentował dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej 1 września 2022 r. (0114-KDIP3-1.4011.743.2022.1.MS2).

Stan faktyczny

W opisywanej sprawie przedmiotem zapytania pracodawcy była kwestia okazjonalnego dojeżdżania przez dwóch pracowników do ich stałego miejsca zamieszkania i z powrotem w celu odwiedzenia rodziny. Pracownikom zostały przydzielone samochody służbowe, które są przez nich wykorzystywane wyłącznie w celów służbowych. Pracownicy są uprawnieni do zwrotu kosztów przejazdu środkiem transportu do miejsca stałego zamieszkania i z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament