Metody wyceny aktywów i pasywów
Ustawodawca pozostawia pewną swobodę w doborze metod wyceny aktywów i pasywów zgodnie z zasadami nadrzędnymi zawartymi w ustawie o rachunkowości. Sposób ich wyceny powinien być zawarty w polityce rachunkowości.
Ustawa o rachunkowości określa ogólne zasady wyceny aktywów i pasywów w celu przygotowania poprawnego sprawozdania finansowego, tj.:
∑ wiarygodności (rzetelności) – przyjęte do wyceny aktywów i pasywów metody mają odzwierciedlać ich stan rzeczywisty.
∑ ostrożności – zobowiązuje do dokonywania wyceny wszystkich składników aktywów i pasywów sprawozdania finansowego w oparciu o rzeczywiście poniesione koszty (cenę), z uwzględnieniem zmniejszenia wartości.
∑ indywidualnej wyceny – wartość składników aktywów i pasywów, przychodów oraz kosztów ustala się oddzielnie i jest zakaz kompensowania wartości różnych
∑ istotności – należy zapewnić wyodrębnienie w księgach rachunkowych wszystkich zdarzeń istotnych do oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki, przy uwzględnieniu zasady ostrożności.
∑ kontynuacji działalności – należy stosować w sposób ciągły dokonując w kolejnych okresach sprawozdawczych wyceny aktywów i pasywów na tych samych zasadach, w tym także należy zachować kontynuację metod dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, w celu zachowania porównywalności sprawozdań finansowych.
Ustawa o rachunkowości posługuje się następującymi kategoriami wartości:
∑ cena nabycia lub cena...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta