Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gospodarka hamuje, inflacja przyspiesza

16 listopada 2022 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemiończyk
źródło: Rzeczpospolita

Polska gospodarka traci impet, ale nie tak gwałtownie, jak można się było obawiać w połowie roku po gwałtownym tąpnięciu aktywności. To może oznaczać, że inflacja będzie bardziej uporczywa niż oczekuje NBP.

Produkt krajowy brutto Polski, czyli główna miara aktywności w gospodarce, wzrósł w III kwartale realnie (w cenach stałych) o 3,5 proc. rok do roku – obliczył wstępnie GUS. Ankietowani przez nas pod koniec października ekonomiści przeciętnie szacowali, że wzrost PKB zwolnił do 3 proc. z 5,8 proc. w II kwartale. Takie same były szacunki Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych w NBP, przedstawione w poniedziałek.

Kondycja polskiej gospodarki była nawet lepsza, jeśli wziąć pod uwagę dane oczyszczone z wpływu czynników sezonowych. Licząc w ten sposób, PKB wzrósł w III kwartale o 4,4 proc. rok do roku, po zwyżce o 5,6 proc. w II kwartale. Co ważniejsze, w stosunku do poprzednich trzech miesięcy realny PKB zwiększył się o 0,9 proc., podczas gdy w II kwartale tąpnął aż o 2,3 proc.

Ten ostatni wynik był najsłabszy od II kwartału 2020 r., gdy gospodarkę paraliżowały restrykcje związane z pierwszą falą pandemii. Wcześniej w tym stuleciu PKB Polski ani razu nie zmalał w ciągu kwartału o ponad 2...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament