Rząd otwiera sobie drogę do dużego wzrostu wydatków
Kolejna kontrowersyjna zmiana w regule fiskalnej jest przepychana przez Sejm. Posłowie opozycji i eksperci krytykują tę rządową propozycję.
Nowy projekt ustawy wprowadzający istotne zmiany w zakresie finansów państwa trafił do Sejmu ledwie w poniedziałek wieczorem, a już we wtorek rano odbyło się jego pierwsze czytanie. Po południu PiS przegrał jedno z głosowań w komisji sejmowej, ale szybko zostało to „naprawione” przez reasumpcję głosowania. Rząd się spieszy, bo sprawa dotyczy jeszcze budżetu na 2022 rok.
Wyłączenia z reguły
Projekt przewiduje, po pierwsze, że podatek bankowy nie będzie obejmował obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa. Chodzi tu o papiery emitowane przez inne instytucje niż resort finansów, takie tak Bank Gospodarstwa Krajowego (który pozyskuje finansowanie dla Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 czy Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych) czy Polski Fundusz Rozwoju.
Druga ważna propozycja dotyczy stabilizującej reguły wydatkowej (SRW). Rząd chce, by z limitu wydatków wyznaczonych przez tę regułę, w 2022 r. wyłączone zostały wydatki państwa w trzech obszarach. Chodzi o programy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta