Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd otwiera sobie drogę do dużego wzrostu wydatków

16 listopada 2022 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Kolejna kontrowersyjna zmiana w regule fiskalnej jest przepychana przez Sejm. Posłowie opozycji i eksperci krytykują tę rządową propozycję.

Nowy projekt ustawy wprowadzający istotne zmiany w zakresie finansów państwa trafił do Sejmu ledwie w poniedziałek wieczorem, a już we wtorek rano odbyło się jego pierwsze czytanie. Po południu PiS przegrał jedno z głosowań w komisji sejmowej, ale szybko zostało to „naprawione” przez reasumpcję głosowania. Rząd się spieszy, bo sprawa dotyczy jeszcze budżetu na 2022 rok.

Wyłączenia z reguły

Projekt przewiduje, po pierwsze, że podatek bankowy nie będzie obejmował obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa. Chodzi tu o papiery emitowane przez inne instytucje niż resort finansów, takie tak Bank Gospodarstwa Krajowego (który pozyskuje finansowanie dla Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 czy Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych) czy Polski Fundusz Rozwoju.

Druga ważna propozycja dotyczy stabilizującej reguły wydatkowej (SRW). Rząd chce, by z limitu wydatków wyznaczonych przez tę regułę, w 2022 r. wyłączone zostały wydatki państwa w trzech obszarach. Chodzi o programy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12421

Wydanie: 12421

Spis treści
Zamów abonament