Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy przetarg, kiedy wywłaszczenie

24 stycznia 1998 | Nieruchomości, budownictwo | EZ

USTAWY

Porządkowanie rynku nieruchomości

Kiedy przetarg, kiedy wywłaszczenie

Skarb państwa jest zobowiązany do nieodpłatnego przekazywania gminom gruntów na własność, jeżeli są one przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Wybrany przez gminę inwestor ma zabudować ten teren. Jeśli będzie zwlekał z zakończeniem inwestycji, gmina może żądać przed sądem rozwiązania użytkowania wieczystego i odebrania przekazanych gruntów.

Od początku 1998 r. weszła w życie uchwalona przez Sejm w połowie ub. r. ustawa o gospodarce nieruchomościami. Zastąpiła ona obowiązującą od 12 lat ustawę o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości.

Oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste będzie następowało w drodze przetargu. Odstępstwo od tej zasady jest możliwe w przypadku, gdy znajdą się osoby lub instytucje, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu tego terenu. Przetarg nie będzie też konieczny, gdy transakcja dokonywana jest między skarbem państwa a gminą, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1291

Spis treści
Zamów abonament