Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Argumenty i emocje

24 stycznia 1998 | Kraj | GR

ADMINISTRACJA

Region kujawsko-pomorski

Argumenty i emocje

GRAżYNA RAKOWICZ

Samorządowcy i politycy, toruńscy i bydgoscy skłaniają się do pomysłu, aby w wypadku podziału kraju na dwanaście dużych regionów powstało trzynaste, kujawsko-pomorskie województwo. Trudno jednak się im porozumieć co do tego, wktórym z miast powinna znaleźć się stolica nowego województwa.

Kryteria, ale i rozsądek

Nie przeszkadzamy zabiegom Bydgoszczy, chcemy jedynie, aby również Toruń pozostał stolicą województwa -- powiedziała "Rz" Alicja Grześkowiak, marszałek Senatu RP. -- Za tym przemawia wiele racji, chociażby historyczne -- twierdzi. -- W Polsce ludowej stolicą województwa została Bydgoszcz, ponieważ chciano sprowadzić Toruń do roli podrzędnego miasta. Według Alicji Grześkowiak to Toruń jest naturalną stolicą regionu pomorsko-kujawskiego, ponieważ położony jest centralnie. Jeśli zostanie stolicą regionalnego województwa, utrzyma jego jedność.

Toruń znajduje się w klasie miast "B" onajwyższej po Warszawie, Gdańsku i Poznaniu atrakcyjności dla inwestorów -- argumentuje Andrzej Potoczek, pełnomocnik wojewody toruńskiego ds. reformy administracji publicznej. -- Jest drugim miastem po Krakowie pod względem liczby zabytków, trzecim pod względem gospodarki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1291

Spis treści
Zamów abonament