Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas ogranicza ryzyko

24 stycznia 1998 | Moje Pieniądze | TT

OSZCZĘDZANIE

Efektywność inwestycji długoletnich jest najwyższa w akcjach

Czas ogranicza ryzyko

Co stałoby się, gdybyśmy od początku sierpnia 1992 r. odkładali co miesiąc tę samą kwotę 2 tys. zł, lokując ją na kilka sposobów. Z obliczeń jednoznacznie wynika, że inwestycje giełdowe są bezkonkurencyjne w dłuższej perspektywie czasowej.

Moment rozpoczęcia inwestycji zbiega się z chwilą uruchomienia działalności przez fundusz powierniczy Pioneer, z pierwszą emisją obligacji trzyletnich oraz następującym jakiś czas później wejściem obligacji jednorocznych do obrotu giełdowego. Suma jest wysoka izostała wybrana w celu ułatwienia rachunków, jednak obliczenia przeprowadzone w kilku przypadkach dla znacznie mniejszych kwot wykazały zbliżone wyniki opłacalności inwestycji.

Człowiek zajęty

Zakładamy, że nasz inwestor wkładał w określone inwestycje swoje 2 tys. zł raz w miesiącu, przy czym był to albo pierwszy dzień roboczy, albo dzień przeprowadzenia pierwszej w miesiącu sesji giełdowej. Przypomnijmy, że na początku istnienia giełdy sesje odbywały się dwa razy w tygodniu. Od tej zasady jest jedno odstępstwo -- obligacje trzyletnie. Co trzy miesiące od obligacji tych wypłacane są odsetki. Przyjęliśmy, że inwestor jako człowiek zajęty odkładał na rachunku zarówno odsetki, jak i dokupował obligacje za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1291

Spis treści
Zamów abonament