Tradycje i etos Polaków
Tradycje i etos Polaków
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Panie profesorze, mottem do wydanej w 1971 r. książki "Tradycja" uczynił pan słowa Antonio Labrioli: tradycja nie powinna nam ciążyć czy być przedmiotem kultu, ale jest tym, co utrzymuje nas w historii. Czym była dla Polaków tradycja w XX wieku?
JERZY SZACKI: Tradycja jest niesłychanie ważna, ponieważ decyduje o trwaniu społeczeństw ludzkich. Już po Labrioli Leszek Kołakowski napisał, że gdyby ludzie nie buntowali się przeciw tradycji, żyliby do dzisiaj w jaskiniach, gdyby jednak tradycji nie chronili, to do jaskiń by wrócili. W czasach nowszych sprawa się skomplikowała z tego powodu, że społeczeństwo przestało być jednorodną wspólnotą, gdzie wartości są dla wszystkich te same, gdyż wszyscy żyją podobnie. Społeczeństwa podzieliły się pod wieloma względami i jedna wspólna dla wszystkich tradycja przestała istnieć. Dzisiaj nakładają się na siebie rozmaite tradycje: regionalne, narodowe, europejskie, religijne, filozoficzne i nie tworzy to żadnego jednolitego bloku. Ale tradycja jest ciągle bardzo ważna i nawet bunt przeciwko tradycji jest w końcu buntem w imię jakiejś tradycji, tyle że innej i słabiej w danym miejscu znanej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta