Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Światy nie z tego świata

24 stycznia 1998 | Nauka i Technika | KK
źródło: Nieznane

PRZYSZŁOŚĆ ZIEMI

Nauka wciąż odkrywa dziwne miejsca, nieznane gatunki

Światy nie z tego świata

RYS. MAREK KONECKI

KRZYSZTOF KOWALSKI

Lemuria - mityczny kontynent między wschodnią Afryką i Oceanią, pochłonięty przez Ocean Indyjski; Atlantyda - mityczny kontynent opisany przez Platona, na zachód od Gibraltaru, pochłonięty przez Ocean Atlantycki; Elizjum - mityczne Wyspy Błogosławione, Pola Elizejskie, kraina cieni, wiosny, szczęścia; Nessie ze szkockiego jeziora Loch Ness; Mokele Mbembe - potwór widywany rzekomo na początku stulecia w Kongo; mityczny wąż morski - zmora marynarzy w epoce żaglowców; Yeti - mityczny człowiek śniegu, może neandertalczyk, może pitekantrop...

Zaginione światy, kreowane nie tylko przez ludową wyobraźnię, nie wiadomo jak dawno, powstawały także w umysłach współczesnych pisarzy, na wzór "The Lost World" pióra Arthura Conan Doyle'a (pierwsze wydanie rok 1912). Wizje zaginionych światów przelewali na papier także polscy powieściopisarze, żeby wymienić choćby tylko Umińskiego, Żuławskiego, Majewskiego. Ale czy "zaginione światy" istniały niegdyś realnie i czy cokolwiek po nich pozostało - formy geologiczne, flora, fauna?

Obok turystów

Gdy Sir Arthur Conan Doyle tworzył swój "Zaginiony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1291

Spis treści
Zamów abonament