Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Renta do wzięcia

24 stycznia 1998 | Moje Pieniądze | KM

PODATKI

Notarialnie, pisemnie, a może ustnie

Renta do wzięcia

Rentę ustanowioną umową cywilnoprawną można odliczyć od dochodu do opodatkowania bez ograniczeń kwotowych. Można ustanowić rentę dowolnej wysokości i dla dowolnej liczby osób. Warto jednak przeanalizować opłacalność tej operacji.

Korzyści z ulgi rentowej w wersji popularyzowanej w prasie, czyli w drodze renty nieodpłatnej, można by zilustrować przykładem przedstawiony w ramce. Największe korzyści mają rentobiorcy, a nie osoba, która wypłacone renty odlicza. Tak naprawdę, oszczędzając na podatku 7 tys. 290 zł, pan Xpozbawił się przecież 10 tys. 80 zł czystego, już opodatkowanego własnego dochodu. Istota tej ulgi podatkowej polega na tym, że znacznie więcej trzeba wydać, niż się oszczędzi na podatku. Gdyby renta była odpłatna, np. przekazana za nieruchomość, być może byłaby korzystną inwestycją. Natomiast za pomocą renty nieodpłatnej pan...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1291

Spis treści
Zamów abonament