Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Agesilaus Santander

24 stycznia 1998 | Plus Minus | KR

RAPTULARZ KOŃCA WIEKU

Agesilaus Santander

KRZYSZTOF RUTKOWSKI

Potrzeba nam historii, ale innej niż ta, którą uprawiają błądzący w o grodach erudycji.

Motto z Friedricha Nietzschego do xii tezy historiozoficznej Waltera Benjamina

1.

Jak dobrze: w ciągu krótkiego czasu ukazała się po polsku "Ulica jednokierunkowa" Waltera Benjamina omówiona na łamach "Plusa Minusa" przez Leszka Sobkiewicza iznakomita rozprawa Ryszarda Różanowskiego "Pasaże Waltera Benjamina. Studium myśli" (Wrocław 1997, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego) . Powtarzam: w życiu nic nie dzieje się przypadkiem -- książkę Ryszarda Różanowskiego odkupiłem we Wrocławiu od przemiłej pani, która zechciała wysłuchać moich uwag o religijności Mickiewicza, nasączonych myślą największego mistyka XX wieku -- Benjamina właśnie. Tak oto zamyka się koło wczasie dla mnie łaskawym.

2.

Ryszard Różanowski: "Trudno nie zgodzić się (. .. ) ze stwierdzeniem, iż >>sięgając po Benjamina trzeba zawsze oczekiwać niepokoju i niepewności<<, albo z błyskotliwą uwagą, że lektura pism Benjamina wymaga cierpliwości iostrożności ślizgającego się na ulicy ślepca". Każda próba zmierzenia się z jego myślą jest wyzwaniem, karkołomną pracą teoretyczną, wymagającą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1291

Spis treści
Zamów abonament