Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Demestenes, czyli łabędzi śpiew

24 stycznia 1998 | Plus Minus | AT
źródło: Nieznane

Z DZIEJÓW ATEŃSKIEJ DEMOKRACJI

Demostenes, czyli łabędzi śpiew

Demostenes

ALFRED TWARDECKI

Demostenes urodził się w 384 r. p.n.e., a zmarł w 322 r. p.n.e. Jego śmierć związana była z ostatecznym upadkiem Aten i utratą przez nie faktycznej niepodległości. Można powiedzieć, że był to człowiek na miarę tragedii Szekspira: w odpowiednim czasie dostrzegł zagrożenie dla swojej ojczyzny i resztę życia poświęcił na jego zwalczanie. Niestety - bez rezultatu. Z perspektywy historycznej można stwierdzić sucho, że nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jego przeciwnikami byli najpierw Filip II, król Macedonii, a później syn tegoż - Aleksander Wielki. Trzeba jednak przyznać, że obaj trafili na godnego siebie przeciwnika, człowieka o niezwykłej inteligencji i sile woli, ostatniego wielkiego ateńskiego polityka.

Demostenes miał bardzo trudne dzieciństwo i młodość, i najpewniej właśnie wtedy wykształcił w sobie siłę woli i charakteru. Jego ojciec był bogatym przedsiębiorcą, właścicielem kilku dochodowych, jak byśmy to dzisiaj powiedzieli, interesów. W żyłach jego matki płynęła natomiast krew Scytów. W starożytności tłumaczono tym skłonność wielkiego mówcy do stanów depresyjnych i nadmiernej wrażliwości. Cały ten świat runął, gdy Demostenes miał siedem lat i jego ojciec umarł, a opiekę nad nim i zarządzanie majątkiem przekazano...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1291

Spis treści
Zamów abonament