Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żelatyny ciąg dalszy

24 stycznia 1998 | Ekonomia | a.mac

Nadal nie wiadomo, kto wnioskował o wstrzymanie przywozu

Żelatyny ciąg dalszy

Sprawa zakazu importu żelatyny do Polski (o czym "Rz" pisała 9 i 15 stycznia) nadal bulwersuje producentów stosujących ją do wytwarzania produktów a także dotychczasowych jej importerów.

Biuro Komunikacji Społecznej i Informacji przy Ministerstwie Gospodarki w opublikowanym 22 stycznia serwisie prasowym stwierdziło, że "potrzeba zastosowania tak silnego instrumentu wynikała ze stwierdzenia możliwości obecności w tym towarze (żelatynie -- red. ) czynnika encefalopatii gąbczastej bydła (BSE) , powodującego u ludzi chorobę Creutzfelda-Jakoba. Sugerują to Radzie Ministrów opinie instytutów naukowych w tej sprawie".

Osoby uważające, że w takim razie należy także zakazać importu wszystkich produktów spożywczych i kosmetycznych zawierających żelatynę, Ministerstwo Gospodarki uspokaja: "Wprowadzony zakaz ma charakter czasowy -- działać ma przez 6 miesięcy. Ten czas jest niezbędny, aby upewnić się co do realności irozmiarów zagrożenia zdrowotnego niesionego przez żelatynę (lub jego braku) . Wówczas będzie możliwe ewentualnie -- z jednej strony -- objęcie takim ograniczeniem wszelkich towarów, w których mógłby występować ten sam co w żelatynie czynnik chorobotwórczy, a z drugiej -- zwolnienie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1291

Spis treści
Zamów abonament