Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lepsze życie

24 stycznia 1998 | Styl życia | MB

Nauka w amerykańskich college'achrozwija najcenniejsze: samodzielnośćmyślenia

Lepsze życie

M AłGORZATA BONIKOWSKA

W Stanach Zjednoczonych jest ponad trzy i pół tysiąca wyższych uczelni. Wśród nich tak prestiżowe, jak Harvard, Princeton czy Columbia, ale i mniej znane, jak Hamilton College lub CUNY, czyli miejski uniwersytet w Nowym Jorku. Na jednych i drugich uczą się polscy studenci. Studia w Ameryce to dla nich przygoda, okazja poznania innej kultury, ciekawych ludzi, o dmiennych punktów widzenia. To także szansa na uzyskanie dobrej pracy.

Dla Amerykanów studia otwierają drogę do lepszego życia. Absolwent college'u, czyli czteroletnich studiów kończących się uzyskaniem dyplomu bakałarza (Bachelor) , zarabia przeciętnie o 80 proc. więcej niż rówieśnik po szkole średniej. Nic dziwnego, że znaczna część amerykańskiej młodzieży decyduje się na studia. Ponad 22 proc. Amerykanůwma wyższe wykształcenie, trzykrotnie więcej niż w Polsce.

Studia są płatne. Czesne waha się od około trzech tysięcy dolarów rocznie na państwowym CUNY do ponad dwudziestu tysięcy na prywatnych uniwersytetach elitarnej Ivy League, czyli Ligi Bluszczowej (uniwersytety: Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Harvard, Princeton, University of Pennsylvania i Yale) . Biorąc pod uwagę wysokie koszty utrzymania, wykształcenie dziecka oznacza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1291

Spis treści
Zamów abonament