Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkość mistrza

24 stycznia 1998 | Plus Minus | AN
źródło: Nieznane

WIEDEŃ: Pieter Bruegel i synowie

Wielkość mistrza

Pieter Bruegel "Chłopskie wesele"

Wystawę "Pieter Bruegel i synowie" w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki uznali krytycy austriaccy za wydarzenie artystyczne. Patronat nad wystawą objęli: król Belgii oraz prezydenci Niemiec i Austrii.

Dzięki zapobiegliwości cesarza Rudolfa II, galeria przy placu Marii Teresy posiada kolekcję 12 obrazów Pietera Bruegla starszego (1528-1569) obejmującą niemal jedną trzecią jego dorobku. Z fascynacji twórczością flamandzkiego mistrza oraz niezwykłej popularności takich jego dzieł, jak: "Wieża Babel", "Zima" czy "Taniec chłopski", które od lat przyciągały miliony zwiedzających, zrodził się pomysł sprowadzenia do Wiednia jeszcze innych obrazów artysty z galerii i prywatnych kolekcji na świecie. Na tym jednak nie poprzestano. Wystawę wzbogacono dziełami jego synów.

Malarstwo Pietera Bruegla znalazło bowiem kontynuację w pracach jego dwóch uzdolnionych potomków: Pietera Breughla młodszego (1564-1637) i Jana Brueghla starszego (1568-1625). Dzieła tych artystów, powstające przeważnie w Antwerpii, sprowadzały się nie tylko do kopiowania obrazów ojca, ale również do rozwijania motywów jego twórczości zgodnie z poszukiwaniami artystycznymi epoki. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1291

Spis treści
Zamów abonament