Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni chorąży Oświecenia

24 stycznia 1998 | Plus Minus | ES
źródło: Nieznane

ROZMOWA: Susan Sontag: Została nam religia bez wartości duchowych i kultura świecka bez elegancji duchowej i skrupułów moralnych

Ostatni chorąży Oświecenia

FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI

Susan Sontag, wybitna amerykańska pisarka, publicystka i eseistka, zaliczana do grona twórców i teoretyków postmodernizmu. Urodziła się w Nowym Jorku w roku 1933, studiowała na uniwersytetach w Berkeley, Chicago i Oksfordzie. Wykładowczyni literatury i filozofii w wielu uczelniach, m.in. na Uniwersytecie Harvarda. Angażowała się politycznie po stronie lewicy. Do jej najbardziej znanych tekstów eseistycznych należą: "On Photography" ("O fotografii" 1977, wyd. pol. 1986), "Ilness as Metaphor" (Choroba jako metafora, 1978), "AIDS and its Metaphors" (AIDS i jego metafory, 1989). Opublikowała zbiór opowiadań "I, etcetera" (Ja, etcetera, 1978) i trzy powieści: "The Benefactor" (Dobroczyńca, 1963), "Death Kit" ("Zestaw do śmierci", 1967, wyd. pol. 1989) i "The Volcano Lover" ("Miłośnik wulkanów", 1992, pol. wyd. 1997). Napisała też sztukę teatralną "Alice in Bed" i nakręciła cztery filmy. W latach 1987-89 przewodniczyła amerykańskiemu PEN Clubowi.

W latach 80. dała się poznać jako zwolenniczka "Solidarności". Od 1993 do 1996 przyjeżdżała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1291

Spis treści
Zamów abonament